- Základní údaje
I v roce 2025 se mohou soudci, státní zástupci, střední justiční personál a vzdělavatelé justice přihlašovat na krátkodobé studijní návštěvy vybraných evropských, nejen justičních institucí. Krátkodobé studijní stáže jsou připraveny pro Evropský soud pro lidská práva, Soudní dvůr Evropské unie, Úřad evropského veřejného žalobce, Institut Maxe Plancka a další evropské instituce jakou jsou Evropská komise, Rada Evropské unie, Evropské parlament a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Studijní návštěvy se budou realizovat jak v první polovině roku 2025, tak v jeho druhé části. Studijní návštěvy pro druhé pololetí se budou vypisovat koncem dubna 2025 a realizovat se budou následně od září 2025. Nabídka pro 2. pololetí bude zahrnovat i možnost krátké stáže na Eurojustu nebo stáže ve Vídni u Agentury EU pro základní lidská práva (FRA). Návštěva FRA bude rovněž doplněna krátkou exkurzí na Úřadu OSN pro potírání drog a zločinu (UNDOC), který se nachází v historickém centru Vídně. Pro studijní návštěvy je třeba se registrovat jak přes systém ASJA tak se přihlásit přes registrační online formulář EJTN, který bude aktivní do pondělí 16. prosince 2024 do 18:00. Bez předchozí online registrace v systému ASJA a přihlášení se na on-line formulář EJTN není nominace na studijní návštěvu možná. Více informací ke studijním návštěvám najdete na www stránkách EJTN: https://ejtn.eu/activity/study-visits/.
- Základní údaje
Ve dnech 4. – 7. listopadu 2024 se uskutečnil v Praze již 10. ročník mezinárodního semináře AIAKOS, kterého se tentokrát zúčastnilo celkem 14 zahraničních hostů – začínajících soudců, státních zástupců nebo justičních kandidátů z celkem 9 evropských zemí: Francie, Portugalska, Bulharska, Itálie, Rakouska, SRN, Nizozemí, Švédska a Belgie. Účastníci ocenili zejména diskusní části semináře věnované tématům pracovní týden soudce, dále tomu co ještě je a co už není v jednotlivých zemích přípustná aktivita soudce či státního zástupce v rámci sociálních sítí nebo veřejného vystupování. Vyzdvihli rovněž část věnovanou problematice řešení konfliktů v justici včetně inspirace, jak a proč se připravovat na jednání. Líbil se jim i jednodenní mezinárodní seminář organizovaný ve středu, zaměřený na domácí a sexualizované násilí včetně částí věnovaným obětem trestných činů. Všichni účastnici pochválili skvělou organizaci semináře a výběr lektorů, kterým patří velký dík za diskusní pojetí přednášených témat. Jen byla škoda, že EJTN nemohla letos finančně podpořit účast národních zástupců z České republiky. Máme však informace, že v roce 2025 se můžeme těšit na plnohodnotné pětidenní semináře AIAKOS s podpořenou účastí domácích zástupců justice.
- Základní údaje
Workshop "Rule of Law and the Future of Judicial Governance:
Digitalisation, Communication, and Extrajudicial Activities” (hybrid form)
Date: 27. – 28. 2. 2025
Target group: judges, public prosecutors and attorneys from EU
countries, legal professionals, policymakers, and judicial clerks
(judges in training) who work on issues related to court administration,
judicial governance, or any of the mentioned topics
Venue: Villa Grebovka, Havlickovy sady 58, Praha 2, and online
Fee: JUSTIN covers all costs for participants (travel, accommodation, food)
Deadline for applications:
Applications to submit:
- Základní údaje
Dne 6. 11. 2024 proběhl v prostorách dražebního sálu Justičního areálu v Praze Na Míčánkách seminář „Domácí a sexualizované násilí – viktimologické aspekty“. S ohledem na závažnost tohoto problému, který má hluboké dopady na oběti i jejich okolí, je správné pochopení viktimologických aspektů těchto forem násilí klíčové pro vytvoření účinných právních i podpůrných mechanismů. Seminář tak nabídl účastníkům, trestním soudcům a státním zástupcům, pohled z různých perspektiv, které jsou pro efektivní řešení této problematiky zásadní. Psychologický pohled nabídla hned v úvodu semináře soudní znalkyně a forenzní psycholožka, doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc., dr. h. c., na kterou navázala soudkyně Městského soudu v Praze, JUDr. Vlasta Langhamerová, s příspěvkem zaměřeným na prevenci sekundární viktimizace v soudní síni. Bylo nám velkou ctí, že díky spolupráci s Britským velvyslanectvím v Praze mohla na semináři vystoupit také soudkyně z Velké Británie a mimo jiné lektorka Judicial College, HHJ Emma Nott, která se s účastníky podělila o své četné zkušenosti s aplikací práva v této oblasti. Opomenuta nebyla ani role pomáhajících neziskových organizací, kdy za organizaci ROSA - centrum pro ženy, z. s. vystoupila PhDr. Branislava Marvánová Vargová a se svými praktickými zkušenostmi z role zmocněnce přispěla též advokátka Mgr. Martina Houžvová. Posluchači byli seznámeni také s aktuálními výsledky kriminologických výzkumů realizovaných IKSP, a to v příspěvku JUDr. Michaely Roubalové, PhD. a Mgr. Hany Přesličkové.
Seminář byl také součástí programu studijní stáže AIAKOS, kterou Justiční akademie organizovala ve spolupráci s Evropskou justiční vzdělávací sítí (EJTN). Mezi účastníky byli v rámci stáže AIAKOS budoucí soudci a státní zástupci z deseti členských států EU.
Věříme, že seminář poskytl účastníkům cenné informace, které nejenže zvýší povědomí o závažnosti tohoto problému, ale posílí i efektivnější pomoc obětem diskutovaných forem násilí.