- Základní údaje
Ve dnech 4. – 7. listopadu 2024 se uskutečnil v Praze již 10. ročník mezinárodního semináře AIAKOS, kterého se tentokrát zúčastnilo celkem 14 zahraničních hostů – začínajících soudců, státních zástupců nebo justičních kandidátů z celkem 9 evropských zemí: Francie, Portugalska, Bulharska, Itálie, Rakouska, SRN, Nizozemí, Švédska a Belgie. Účastníci ocenili zejména diskusní části semináře věnované tématům pracovní týden soudce, dále tomu co ještě je a co už není v jednotlivých zemích přípustná aktivita soudce či státního zástupce v rámci sociálních sítí nebo veřejného vystupování. Vyzdvihli rovněž část věnovanou problematice řešení konfliktů v justici včetně inspirace, jak a proč se připravovat na jednání. Líbil se jim i jednodenní mezinárodní seminář organizovaný ve středu, zaměřený na domácí a sexualizované násilí včetně částí věnovaným obětem trestných činů. Všichni účastnici pochválili skvělou organizaci semináře a výběr lektorů, kterým patří velký dík za diskusní pojetí přednášených témat. Jen byla škoda, že EJTN nemohla letos finančně podpořit účast národních zástupců z České republiky. Máme však informace, že v roce 2025 se můžeme těšit na plnohodnotné pětidenní semináře AIAKOS s podpořenou účastí domácích zástupců justice.
- Základní údaje
Workshop "Rule of Law and the Future of Judicial Governance:
Digitalisation, Communication, and Extrajudicial Activities” (hybrid form)
Date: 27. – 28. 2. 2025
Target group: judges, public prosecutors and attorneys from EU
countries, legal professionals, policymakers, and judicial clerks
(judges in training) who work on issues related to court administration,
judicial governance, or any of the mentioned topics
Venue: Villa Grebovka, Havlickovy sady 58, Praha 2, and online
Fee: JUSTIN covers all costs for participants (travel, accommodation, food)
Deadline for applications:
Applications to submit:
- Základní údaje
Dne 6. 11. 2024 proběhl v prostorách dražebního sálu Justičního areálu v Praze Na Míčánkách seminář „Domácí a sexualizované násilí – viktimologické aspekty“. S ohledem na závažnost tohoto problému, který má hluboké dopady na oběti i jejich okolí, je správné pochopení viktimologických aspektů těchto forem násilí klíčové pro vytvoření účinných právních i podpůrných mechanismů. Seminář tak nabídl účastníkům, trestním soudcům a státním zástupcům, pohled z různých perspektiv, které jsou pro efektivní řešení této problematiky zásadní. Psychologický pohled nabídla hned v úvodu semináře soudní znalkyně a forenzní psycholožka, doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc., dr. h. c., na kterou navázala soudkyně Městského soudu v Praze, JUDr. Vlasta Langhamerová, s příspěvkem zaměřeným na prevenci sekundární viktimizace v soudní síni. Bylo nám velkou ctí, že díky spolupráci s Britským velvyslanectvím v Praze mohla na semináři vystoupit také soudkyně z Velké Británie a mimo jiné lektorka Judicial College, HHJ Emma Nott, která se s účastníky podělila o své četné zkušenosti s aplikací práva v této oblasti. Opomenuta nebyla ani role pomáhajících neziskových organizací, kdy za organizaci ROSA - centrum pro ženy, z. s. vystoupila PhDr. Branislava Marvánová Vargová a se svými praktickými zkušenostmi z role zmocněnce přispěla též advokátka Mgr. Martina Houžvová. Posluchači byli seznámeni také s aktuálními výsledky kriminologických výzkumů realizovaných IKSP, a to v příspěvku JUDr. Michaely Roubalové, PhD. a Mgr. Hany Přesličkové.
Seminář byl také součástí programu studijní stáže AIAKOS, kterou Justiční akademie organizovala ve spolupráci s Evropskou justiční vzdělávací sítí (EJTN). Mezi účastníky byli v rámci stáže AIAKOS budoucí soudci a státní zástupci z deseti členských států EU.
Věříme, že seminář poskytl účastníkům cenné informace, které nejenže zvýší povědomí o závažnosti tohoto problému, ale posílí i efektivnější pomoc obětem diskutovaných forem násilí.
- Základní údaje
Ve dnech 30. září až 2. října 2024 se v prostorách Justiční akademie v Kroměříži konal jubilejní 20. ročník konference "Etika v právu". Tuto prestižní akci, organizovanou Justiční akademií, navštívili soudci, státní zástupci, akademici i filozofové, aby diskutovali o současných i budoucích výzvách právní etiky.
První den konference byl věnován panelu nazvanému "Etické normy, respekt a odpovědnost v právnických profesích a filozofie viny". Moderování panelu se ujal soudce Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček. Diskutujícími byli předseda ústavního soudu Josef Baxa, předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy, nejvyšší státní zástupce Igor Stříž a filozofka Tereza Matějčková. Debata se zaměřila na vzájemné vztahy mezi právnickými profesemi a na udržení kolegiality při respektování jejich rozdílných úkolů v ochraně práv jednotlivců i veřejného zájmu. Zmíněny byly také některé významné osobnosti, jako Otakar Motejl, Jiří Bičovský, Jan Sokol a Jan Vyklický, které se zasloužily o prosazování etických principů v právní praxi. Tereza Matějčková ve svém příspěvku nabídla účastníkům podněty k zamyšlení nad pojmy vina, pravda a spravedlnost v kontextu děl Franze Kafky a Ferdinanda von Schiracha.
Druhý den konference převzal moderování soudce Nejvyššího správního soudu Pavel Molek. Úvodní panel druhého dne byl věnován vzájemnému dialogu mezi právnickými profesemi. Diskutujícími byli vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, soudkyně ústavního soudu Daniela Zemanová, předseda České advokátní komory, Robert Němec, advokátka Dana Prudíková, prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík a prezident Notářské komory Radim Neubauer. Diskuze se soustředila na výzvy a problémy v komunikaci mezi jednotlivými profesemi a také na způsoby, jak by mohla být vzájemná komunikace vylepšena.
Odpolední panel zahájila soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková zamyšlením nad nejnovějším vývojem judikatury ESLP ke svobodě projevu soudců a jejich účasti na sociálních sítích či k soudcovské podjatosti. Diskutována byla také podjatost soudců a stereotypy v české justici. Následoval příspěvek prorektora pro rozvoj, legislativu a informační technologie Masarykovy univerzity Radima Polčáka, který se zaměřil na vliv umělé inteligence na právní praxi a etické výzvy, které přináší. Program druhého dne zakončil se svou historicko-sociologickou úvahou nad proměnami etiky v právu nově jmenovaný soudce Ústavního soudu Jiří Přibáň.
Třetí a závěrečný den konference přinesl panel "Od filozofie k právu: Filozofické úvahy a historický kontext", který opět moderoval Pavel Molek. Jiří Jachan a Miroslav Kadlčík zavzpomínali na počátky Justiční akademie a na úsilí, které pomohlo etablovat téma právní etiky na této konferenci. Děkan Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni Stanislav Balík přednesl úvahu o roli právníka v profesním i osobním životě a jeho významu pro demokracii a ochranu lidských práv. Závěrečným řečníkem byl filozof Václav Bělohradský, který se zaměřil na fenomén dezinformací, konspiračních teorií a důvody nedůvěry v demokratické instituce.
Konference "Etika v právu" byla opět významným setkáním odborníků, kteří měli možnost diskutovat o zásadních otázkách týkajících se právní etiky a ukázala, jak důležitý je dialog mezi právnickými profesemi. Účastníci ocenili výkony panelistů a skvělou práci obou moderátorů, Vojtěcha Šimíčka a Pavla Molka. Jejich zkušenosti a profesionální vedení debat byly klíčové pro hladký průběh akce a přispěly k vysoké kvalitě diskuzí a k celkovému úspěchu konference.
- Základní údaje
TRIIAL 2 workshop on “Fundamental Rights and the Use of the Preliminary Reference Procedure” (hybrid)
Date: 17-18 October 2024
Venue: Eötvös Loránd University Law School, Budapest and online
Deadline for applications: 9 September 2024 (for in-person places) and 30 September 2024 (for online participation)
Applications to submit:
More information about the application procedure and the draft program:https://cjc.eui.eu/event/cross-border-training-workshop-fundamental-rights-and-the-use-of-the-preliminary-reference-procedure/