Minulý týden se konal na Justiční akademii v Kroměříži seminář zaměřený na jazykové vzdělávání soudců a státních zástupců v oblasti trestně právní terminologie. Pětidenního interaktivního kurzu, jenž podporuje mezinárodní justiční spolupráci v rámci EU a zemí Visegrádské čtyřky, se kromě českých soudců a státních zástupců účastnili i kolegové z Maďarska, Polska a Chorvatska.
{modal url="images/stories/Aktuality/visegrad_4/1_visegrad.png" group="mygallery"}{/modal}Česká republika se vzhledem ke svému členství v EU intenzivně podílí na mezinárodní justiční spolupráci. Komunikace mezi soudními orgány v různých členských státech probíhá zejména v anglickém jazyce. Justiční akademie proto společně s partnerskými organizacemi z Maďarska, Polska a Chorvatska organizuje semináře, které se zaměřují na rozšiřování a prohlubování odborných jazykových znalostí a dovedností.
Interaktivního kurzu, který v prostorech Justiční akademie v Kroměříži probíhal od pondělí 28.7 do pátku 1. 8., se zúčastnilo celkem 21 soudců, státních zástupců a dalších odborníků z justice. Spolu s českými účastníky do Kroměříže přijeli i jejich kolegové z partnerských zemí. Kroměřížský seminář byl jedním ze série čtyř navzájem navazujících t {modal url="images/stories/Aktuality/visegrad_4/2_visegrad.png" group="mygallery"}{/modal}ýdenních odborných jazykových kurzů, které se realizují v rámci projektu Jazykové vzdělávání v oblasti justiční spolupráce v trestních věcech. Projekt spolufinancuje Evropská komise prostřednictvím programu „Criminal Justice“. V dubnu se justiční pracovníci školili v Budapešti, v polovině června se seminář konal v chorvatském Valbandonu, poslední setkání proběhne na začátku září v Krakově v Polsku. Lektory odborných jazykových kurzů jsou právníci, lingvisté s praxí výuky odborného právního jazyka i rodilí mluvčí. Obecně se školení zaměřují na anglickou právní terminologii související s trestním soudnictvím a právním a institucionálním rámcem EU. Účastníci kurzů se dozvědí více o výkladu právních nařízení EU a prohloubí si znalosti o harmonizaci hmotného trestního práva v rámci EU a o evropském trestním právu procesním.
Minulý týden se v Kroměříži probírala zejména anglická právní terminologie z oblasti závažných kriminálních zločinů, které jsou stíhány napříč EU. Diskutovala se odborná slovní zásoba týkající se organizovaného zločinu, terorismu, obchodování s lidmi, sexuálního zneužití či dětská pornografie. Součástí výuky byly případové studie a multimediální odborně jazyková cvičení. Ohlasy na kroměřížský seminář i na celý projekt byly velmi pozitivní, i proto Justiční akademie uvažuje o realizaci dalších podobných aktivit.