Konference „Možnosti a limity efektivního soudnictví“ se konala 20. a 21. května na půdě Justiční akademie Kroměříži. Je výsledkem projektu "Vzdělávání soudců a státních zástupců v oblasti ekonomie, odborných specializací a case managementu". Hojná účast, reprezentativní mezinárodní zastoupení a pracovní atmosféra příjemně překvapily i ostřílené soudní harcovníky. Zahraniční hosté ocenili snahu pilotních soudů hledat rezervy u sebe samých.

Konference představila podrobněji změny na čtyřech pilotních soudech. Hlavním důvodem a cílem těchto změn byla snaha zefektivnit pohyb soudního spisu, zrychlit soudní řízení, zmenšit počet dotyků na spis. Okresní soudy ve Ždáru nad Sázavou, v Novém Jičíně, v Karviné a Okresní soud v Mostě reprezentovali jejich předsedové, místopředsedové, ale i ředitelé správ, dozorčí úředníci, správci aplikace, pracovníci IT.

JUDr. Roman Švaňhal, Mgr. Vladimír Polák, JUDr. Jan Chovaniec, Mgr. Martin Beneš jsou funkcionáři soudů různých velikostí, odlišného množství a struktury nápadu. Někteří změny začali realizovat již v roce 2008 a jiní zahájili proces změn až v roce 2013. Přesto našli a shodli se na tzv. příkladech „dobré praxe“, které představili účastníkům konference. Jejich příklady „dobré praxe“ byly doplněny dalšími vystoupeními účastníků konference. Je třeba zmínit příspěvek JUDr. Libora Vávry, předsedy Městského soudu v Praze, který představil svou vizi efektivního řízení očima vrcholného soudního manažera. Ostatně nosným tématem konference bylo, že neexistuje pouze jeden jediný správný způsob, jak řídit soud. Důvodem nemožnosti takového univerzálního modelu je odlišná situace v regionech, odlišná skladba věcí, ale i odlišné náklady na vyřízené věci na soudě ve velké městské aglomeraci a na soudě malém.  Představené příklady „dobré praxe“ fungují na pilotních soudech a byly nabídnuty jako inspirace pro manažery soudů, kteří uvažují o změně.

Ostatně velmi podstatné a zajímavé bylo i složení účastníků konference. Bylo možné je rozdělit do několika skupin.

Jednu skupinu představovali soudní funkcionáři a manažeři soudů spolupracující v rámci projektu "Vzdělávání soudců a státních zástupců v oblasti ekonomie, odborných specializací a case managementu". Jsou to lidé, kteří již dlouhodobě vytvářejí ostrůvky vzájemné spolupráce napříč soudními kraji. Lidé, kteří se potkávají a spolupracují na jiných projektech, počínaje projektem MINITÝMY a konče spoluprací na Programu švýcarsko české spolupráce, který se zabývá analýzou vzdělávacích potřeb a vytvoření systému vzdělávání zaměstnanců odborného aparátu soudů a státních zastupitelství.

Druhá skupina účastníků byli soudní funkcionáři, kteří začali s reformami a změnami v soudních kancelářích jako první. Tyto průkopnické snahy byly velmi často inspirací pro projektový tým. Dlouhodobě se zabývají efektivitou pohybu spisy, na jejich soudech je mnohdy zavedená týmová struktura. Jedná se ale o soudy, kde se již narazilo na limity efektivity. Podařilo se jim sice zefektivnit běh spisu, došlo k snížení počtu zaměstanců a dnes jsou mnohdy konfrontováni s tím, že ze strany ministerstva spravedlnosti jsou neustále snižovány finanční prostředky na administrativu, jsou kráceny mzdové prostředky. Jejich pocitem je mnohdy frustrace, že jsou „potrestáni za reformy“.

Třetí skupina účastníku představují soudy a jejich manažeři, kteří bylo dlouhodobě personálně neobsazeni, při neustále rostoucím nápadu došlo k zahlcení jejich soudů. Dle převažující představy této skupiny nabízené příklady „dobré praxe“ nemohou úplně vyřešit důsledky dlouhodobé neobsazenosti a je třeba masivní finanční injekce ze strany ministerstva spravedlnosti.

Čtvrtá skupina účastníků konference byli soudní funkcionáři, mnohdy i nově ve funkcích, kteří zjistili, že pokud neudělají změny, tak se jejich soudy začnou ve výkonnosti propadat. Jsou si plně vědomi toho, že je třeba hledat vnitřní rezervy v systému a že si musí pomoci hlavně sami.

Konference byla přínosná zejména proto, že účastníci ze všech výše popsaných skupin mohli najít v tématech něco, co mohou použít. A to i bez jakékoliv intervence, finanční injekce zvenku. Jednalo se zejména o představení témat vzdělávání a motivace. Všichni byli seznámeni s vzdělávacími moduly v rámci průběžného vzdělávání zaměstnanců a to se všemi jeho pilíři.

Základním pocitem lektorů a panelistů bylo, že navazují na práci předešlých reformátorů, a že stále platí heslo Isaaca Newtona: „Pakliže vidím dále než ostatní, je to proto, že stojím na ramenech velikánů.“


JUDr. Lenka Ceplová

Okamžik, prosím. Načítám data...