8.8.2014 prvnizpravy.cz str. 0 politika
Ministerstvo spravedlnosti - souhrn
V Justiční akademii v Kroměříži, která je vzdělávacím centrem resortu justice, proběhl seminář zaměřený na jazykové vzdělávání soudců a státních zástupců v oblasti trestně právní terminologie.
Pětidenního interaktivního kurzu, jenž podporuje mezinárodní justiční spolupráci v rámci EU a zemí Visegrádské čtyřky, se kromě českých zástupců účastnili i kolegové z Maďarska, Polska a Chorvatska. Informuje tiskové oddělení Ministerstva spravedlnosti.
Ministryně spravedlnosti seznámila premiéra se stavem reformy justice
Česká republika se vzhledem ke svému členství v EU podílí na intenzivní mezinárodní justiční spolupráci. V oblasti trestních věcí se jedná především o vzájemné uznávání soudních rozhodnutí ve všech členských státech EU. Aby se mohly tuzemské soudy této spolupráce úspěšně účastnit, dostatečná jazyková vybavenost soudců či státních zástupců je k tomu zcela nezbytná. Komunikace mezi soudními orgány v různých členských státech totiž probíhá zejména v anglickém jazyce.
Justiční akademie organizuje společně s partnerskými organizacemi z Maďarska, Polska a Chorvatska semináře, které se zaměřují na rozšiřování a prohlubování odborných jazykových znalostí.
Interaktivního kurzu, který v prostorech Justiční akademie v Kroměříži probíhal minulý týden, se zúčastnilo celkem 21 soudců a státních zástupců z ČR a z partnerských zemí.
„Každá instituce nominovala na semináře 5 zástupců rezortu justice z řad soudců či státních zástupců. Maďarsko jako koordinátor projektu má 6 míst,“ uvedla vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce Justiční akademie Renata Vystrčilová s tím, že podmínkou účasti byla alespoň středně pokročilá znalost jazyka a profesní zaměření na trestní právo. „Justiční akademie ČR navíc na vlastní žádost obdržela výjimku a možnost zařadit i zástupce Ministerstva spravedlnosti, specializujícího se na tuto oblast,“ dodala Vystrčilová.